Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J17A-E3/61
SMA5J17A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J17A-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
Datasheet Download
SMA5J17A-E3/61.pdf
Availability of SMA5J17A-E3/61
QUANTITY
SMA5J17A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J17A-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J17A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.1A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J17A-E3/61
Related LinksSMA5J17, SMA5J17A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J17A-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J17A-E3/61
IDC CABLE - HSC16S/AE16M/X datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
NSMART ECAT COMM UNIT datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf