Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J18CAHE3/5A
SMA5J18CAHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J18CAHE3/5A
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Datasheet Download
SMA5J18CAHE3/5A.pdf
Availability of SMA5J18CAHE3/5A
QUANTITY
SMA5J18CAHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J18CAHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J18CAHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.1A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J18CAHE3/5A
Related LinksSMA5J18, SMA5J18CAHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J18CAHE3/5A Details Description
Related parts for SMA5J18CAHE3/5A
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
ASH RX 115.2 KBPS 433.92 MHZ datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ YELLOW SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A WPAK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf