Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J18CAHE3/61
SMA5J18CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J18CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Datasheet Download
SMA5J18CAHE3/61.pdf
Availability of SMA5J18CAHE3/61
QUANTITY
SMA5J18CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J18CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J18CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.1A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J18CAHE3/61
Related LinksSMA5J18, SMA5J18CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J18CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J18CAHE3/61
GDT 90V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 13POS 2.54MM datasheet.pdf
IC HEX INVERTER HI SPEED 14TSSOP datasheet.pdf
FOMM50 LEAD 1.8 MZ MTRJ/SC DPX datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.5A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 71-142V datasheet.pdf
RES 500 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf