Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J20AHE3/61
SMA5J20AHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J20AHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA
Datasheet Download
SMA5J20AHE3/61.pdf
Availability of SMA5J20AHE3/61
QUANTITY
SMA5J20AHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J20AHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J20AHE3/61
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J20AHE3/61
Related LinksSMA5J20, SMA5J20AHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J20AHE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J20AHE3/61
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
6IN NOM SWIVEL BRAKE HVY DUTY CA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
FK-MCP 1 5/ 6-ST-3 81 BK datasheet.pdf
TERMINAL,AMPOWER 300MCM 1/2 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf