Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J24CA-E3/5A
SMA5J24CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J24CA-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA
Datasheet Download
SMA5J24CA-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J24CA-E3/5A
QUANTITY
SMA5J24CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J24CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J24CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.9A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J24CA-E3/5A
Related LinksSMA5J24, SMA5J24CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J24CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J24CA-E3/5A
RECEIVER RF 418MHZ datasheet.pdf
LS OPERATING HEAD datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT VBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC DO-214AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 13PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 40C SHLD 300V datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 120V 160VA datasheet.pdf