Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J26CAHE3/61
SMA5J26CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J26CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA
Datasheet Download
SMA5J26CAHE3/61.pdf
Availability of SMA5J26CAHE3/61
QUANTITY
SMA5J26CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J26CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J26CAHE3/61
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.9A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J26CAHE3/61
Related LinksSMA5J26, SMA5J26CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J26CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J26CAHE3/61
TERM BLOCK 24-10 AWG BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN Y-ADAPTER 6P-6P/6P F-F/F datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE LOGIC UNIT datasheet.pdf
ESD SMOCK JCKT KNTTD CFFS BK 2XL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf