Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J28CA-M3/5A
SMA5J28CA-M3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J28CA-M3/5A
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO-214AC
Datasheet Download
SMA5J28CA-M3/5A.pdf
Availability of SMA5J28CA-M3/5A
QUANTITY
SMA5J28CA-M3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J28CA-M3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J28CA-M3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J28CA-M3/5A
Related LinksSMA5J28, SMA5J28CA-M3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J28CA-M3/5A Details Description
Related parts for SMA5J28CA-M3/5A
FIXED IND 8.2UH 10MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
EUROCARD TYPE C datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 9K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 104MM datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 31 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
AMP MONO-SHAPE TAB CONN ASSY 3 datasheet.pdf
EVAL BOARD 80V EGAN HALF BRIDGE datasheet.pdf