Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J28CAHE3/5A
SMA5J28CAHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J28CAHE3/5A
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA
Datasheet Download
SMA5J28CAHE3/5A.pdf
Availability of SMA5J28CAHE3/5A
QUANTITY
SMA5J28CAHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J28CAHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J28CAHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J28CAHE3/5A
Related LinksSMA5J28, SMA5J28CAHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J28CAHE3/5A Details Description
Related parts for SMA5J28CAHE3/5A
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 3V datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 1GB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf