Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J30A-E3/5A
SMA5J30A-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J30A-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMA
Datasheet Download
SMA5J30A-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J30A-E3/5A
QUANTITY
SMA5J30A-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J30A-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J30A-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J30A-E3/5A
Related LinksSMA5J30, SMA5J30A-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J30A-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J30A-E3/5A
HEATSHRINK RNF-100 1"X15' BLK datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 190A Y4-M6 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 3.81MM datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220F datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A NPA datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250V AXIAL datasheet.pdf