Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J33AHE3/61
SMA5J33AHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J33AHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Datasheet Download
SMA5J33AHE3/61.pdf
Availability of SMA5J33AHE3/61
QUANTITY
SMA5J33AHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J33AHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J33AHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J33AHE3/61
Related LinksSMA5J33, SMA5J33AHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J33AHE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J33AHE3/61
LAMP INCAND T-1 12V WIRE TERMIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 20UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB RDIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS 1MM datasheet.pdf