Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J36A-E3/5A
SMA5J36A-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J36A-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA
Datasheet Download
SMA5J36A-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J36A-E3/5A
QUANTITY
SMA5J36A-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J36A-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J36A-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.6A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J36A-E3/5A
Related LinksSMA5J36, SMA5J36A-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J36A-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J36A-E3/5A
CONN RING TONGUE 12-10AWG #M5 datasheet.pdf
CONN RECEPT 4X SCREWLOCK SMD PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf