Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J36A-E3/5A
SMA5J36A-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J36A-E3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA
Datasheet Download
SMA5J36A-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J36A-E3/5A
QUANTITY
SMA5J36A-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J36A-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J36A-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.6A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J36A-E3/5A
Related LinksSMA5J36, SMA5J36A-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J36A-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J36A-E3/5A
LED AMBER T1 RT ANG 5V LC PCB datasheet.pdf
IC DGTAL POT 100K 256TP 14TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
CONNECTOR FOR INLINE TERMINAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTLR BCK BST PWM 38TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
PHOTOCPLR IGBT DVR 2.5A 6SMD GW datasheet.pdf