Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J40CA-E3/61
SMA5J40CA-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J40CA-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA
Datasheet Download
SMA5J40CA-E3/61.pdf
Availability of SMA5J40CA-E3/61
QUANTITY
SMA5J40CA-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J40CA-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J40CA-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J40CA-E3/61
Related LinksSMA5J40, SMA5J40CA-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J40CA-E3/61 Details Description
Related parts for SMA5J40CA-E3/61
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 8-POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1562MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SYPCEM CABLE HAN-BRID/CU MET datasheet.pdf
IC PCIE RETIMER 8CH 100CABGA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf