Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J40CA-M3/5A
SMA5J40CA-M3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J40CA-M3/5A
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO-214AC
Datasheet Download
SMA5J40CA-M3/5A.pdf
Availability of SMA5J40CA-M3/5A
QUANTITY
SMA5J40CA-M3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J40CA-M3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J40CA-M3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.8A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J40CA-M3/5A
Related LinksSMA5J40, SMA5J40CA-M3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J40CA-M3/5A Details Description
Related parts for SMA5J40CA-M3/5A
RES SMD 715 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 24QSOP datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8TSSOP datasheet.pdf
LCD MODULE 20X2 CHARACTER datasheet.pdf
CAP CER 24PF 2.5KV P90 2325 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .030M 39POS datasheet.pdf
IC SCR 16A 600V TO220AB datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf