ST SMA6F12AVCL
SMA6F12AVCL picture photo
Mfg. Part Number
SMA6F12AVCL
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 22.9VC SMAFLAT
Datasheet Download
SMA6F12AVCL.pdf
Availability of SMA6F12AVCL
QUANTITY
SMA6F12AVCL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6F12AVCL
Internal Part NumberEIS-SMA6F12AVCL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMA6F View All Specifications
SMA6F View All Specifications
Featured ProductSMA6F Transil™ Series
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMA6F, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)157A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-221AC, SMA Flat Leads
Supplier Device PackageSMAflat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6F12AVCL
Related LinksSMA6F, SMA6F12AVCL Datasheet, ST Distributor
SMA6F12AVCL Details Description
Related parts for SMA6F12AVCL
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOP datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 20K OHM 20SSOP datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING RAMP 4CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 10POS datasheet.pdf
RES 365 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
LED PCBA, 3" ROUND, 3500K datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf