ST SMA6J100A-TR
SMA6J100A-TR picture photo
Mfg. Part Number
SMA6J100A-TR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 172VC SMA
Datasheet Download
SMA6J100A-TR.pdf
Availability of SMA6J100A-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA6J100A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6J100A-TR
Internal Part NumberEIS-SMA6J100A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMA6J View All Specifications
SMA6J View All Specifications
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMA6J, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp172V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA (DO-214AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6J100A-TR
Related LinksSMA6J1, SMA6J100A-TR Datasheet, ST Distributor
SMA6J100A-TR Details Description
Related parts for SMA6J100A-TR
IC I/O EXPANDER I2C 8B 20VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH IND HUB 5PORT ETHERNETIP datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM SMCJ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf