Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA6J18A-M3/61
SMA6J18A-M3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA6J18A-M3/61
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 28.3VC DO-214AC
Datasheet Download
SMA6J18A-M3/61.pdf
Availability of SMA6J18A-M3/61
QUANTITY
SMA6J18A-M3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6J18A-M3/61
Internal Part NumberEIS-SMA6J18A-M3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp28.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.2A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6J18A-M3/61
Related LinksSMA6J18, SMA6J18A-M3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA6J18A-M3/61 Details Description
Related parts for SMA6J18A-M3/61
CAP FILM 3300PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .400 28POS datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C/SRL 16SSOP datasheet.pdf
CONN FIBER LC APC 125.25UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf