Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA6J28A-E3/61
SMA6J28A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA6J28A-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 51.6VC SMA
Datasheet Download
SMA6J28A-E3/61.pdf
Availability of SMA6J28A-E3/61
QUANTITY
SMA6J28A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6J28A-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMA6J28A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp51.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)68A (8/20µs)
Power - Peak Pulse4000W (4kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6J28A-E3/61
Related LinksSMA6J28, SMA6J28A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA6J28A-E3/61 Details Description
Related parts for SMA6J28A-E3/61
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 500CT/3.2 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 0.523 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK END COVER PT GRAY datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 33MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
MBXLE R/A HEADER W/ GUIDE 8P32S8 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HC-EVO-D15-SLWS-2SSM25-PLR-BK datasheet.pdf
CAP FILM 390 NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf