Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA6J6.5A-E3/5A
SMA6J6.5A-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA6J6.5A-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 14.5VC SMA
Datasheet Download
SMA6J6.5A-E3/5A.pdf
Availability of SMA6J6.5A-E3/5A
QUANTITY
SMA6J6.5A-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6J6.5A-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA6J6.5A-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)276A (8/20µs)
Power - Peak Pulse4000W (4kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6J6.5A-E3/5A
Related LinksSMA6J6., SMA6J6.5A-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA6J6.5A-E3/5A Details Description
Related parts for SMA6J6.5A-E3/5A
CONN 130 POS COMPRESSION PAK50 datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 20TSSOP datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
USB MINI A TO MINI B .8M WHITE datasheet.pdf
IC TXRX T1/E1/J1 SGL-CHIP CSBGA datasheet.pdf
IC CPU BLUETOOH CAN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 2.2K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE PINS datasheet.pdf
CAP CER 91PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf