Littelfuse SMA6L45A
SMA6L45A picture photo
Mfg. Part Number
SMA6L45A
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO221AC
Datasheet Download
SMA6L45A.pdf
Availability of SMA6L45A
QUANTITY
SMA6L45A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6L45A
Internal Part NumberEIS-SMA6L45A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMA6L
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.3A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-221AC, SMA Flat Leads
Supplier Device PackageDO-221AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6L45A
Related LinksSMA6, SMA6L45A Datasheet, Littelfuse Distributor
SMA6L45A Details Description
Related parts for SMA6L45A
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS TIN datasheet.pdf