ST SMA6T30CAY
SMA6T30CAY picture photo
Mfg. Part Number
SMA6T30CAY
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 25.6VWM 53.5VC SMA
Datasheet Download
SMA6T30CAY.pdf
Availability of SMA6T30CAY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA6T30CAY Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA6T30CAY
Internal Part NumberEIS-SMA6T30CAY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMA6TY View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMA6TY, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)25.6V
Voltage - Breakdown (Min)28.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)75A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA (DO-214AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA6T30CAY
Related LinksSMA6T, SMA6T30CAY Datasheet, ST Distributor
SMA6T30CAY Details Description
Related parts for SMA6T30CAY
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 68POS .050" SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
POWER MODULE POWERLINE SERIES datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 19MM datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A SOT89 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf