Diodes Incorporated SMAJ100A-13-F
SMAJ100A-13-F picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ100A-13-F
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SMA
Datasheet Download
SMAJ100A-13-F.pdf
Availability of SMAJ100A-13-F
QUANTITY
SMAJ100A-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ100A-13-F
Internal Part NumberEIS-SMAJ100A-13-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ100A-13-F
Related LinksSMAJ10, SMAJ100A-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMAJ100A-13-F Details Description
Related parts for SMAJ100A-13-F
VARISTOR 612V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY MTRJ-DUP LC 625 10M datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 200A F SER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 328K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RECPT 40POS 1.27MM datasheet.pdf