Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ100C-E3/5A
SMAJ100C-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ100C-E3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 179VC SMA
Datasheet Download
SMAJ100C-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ100C-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ100C-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ100C-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ100C-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp179V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.7A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ100C-E3/5A
Related LinksSMAJ100, SMAJ100C-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ100C-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ100C-E3/5A
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DISPLAY VFD 7-SEG 1X11 12.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM BLUE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC BRIDGE DIODE 1000V 4-MICRODIP datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf