Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ11CHE3/61
SMAJ11CHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ11CHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 20.1VC SMA
Datasheet Download
SMAJ11CHE3/61.pdf
Availability of SMAJ11CHE3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ11CHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ11CHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ11CHE3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp20.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.9A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ11CHE3/61
Related LinksSMAJ11, SMAJ11CHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ11CHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ11CHE3/61
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 37POS NICKL SCREW datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMCJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
R/A PLUG JUMPER 1.32MM, 100MM LE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
ROLLER-CAM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.15A datasheet.pdf