Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ12-E3/61
SMAJ12-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ12-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 22VC SMA
Datasheet Download
SMAJ12-E3/61.pdf
Availability of SMAJ12-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ12-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ12-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ12-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ12-E3/61
Related LinksSMAJ12, SMAJ12-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ12-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ12-E3/61
IC SYNC FIFO MEM 64X36X2 132-QFP datasheet.pdf
FERRULE 150MM 54 YLW 1 = 25PCS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 20 POS POTTING W/PINS datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 6POS 3' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf