Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ120CAHE3/61
SMAJ120CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ120CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMA
Datasheet Download
SMAJ120CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ120CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ120CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ120CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ120CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.6A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ120CAHE3/61
Related LinksSMAJ120, SMAJ120CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ120CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ120CAHE3/61
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS datasheet.pdf
IC COMPARATOR VOLTAGE 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK 3POS STACKING 5MM PC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.15A 72 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf