Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ13AHE3/61
SMAJ13AHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ13AHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA
Datasheet Download
SMAJ13AHE3/61.pdf
Availability of SMAJ13AHE3/61
QUANTITY
SMAJ13AHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ13AHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ13AHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ13AHE3/61
Related LinksSMAJ13, SMAJ13AHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ13AHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ13AHE3/61
IC D-TYPE POS TRG QUAD 96LFBGA datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C V-OUT 10-DFN datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 100V 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 35POS SNGL PCB datasheet.pdf