Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ14-E3/61
SMAJ14-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ14-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMA
Datasheet Download
SMAJ14-E3/61.pdf
Availability of SMAJ14-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ14-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ14-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ14-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ14-E3/61
Related LinksSMAJ14, SMAJ14-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ14-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ14-E3/61
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
IND PC INTEL T7500 COREDUO datasheet.pdf
CABLE ASSY 12" N MALE TO RAS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/08/135 1.5 BK datasheet.pdf
RA PWR CONN ASSY datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ10 9/16-24 datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf