Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ14C-E3/61
SMAJ14C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ14C-E3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMA
Datasheet Download
SMAJ14C-E3/61.pdf
Availability of SMAJ14C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ14C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ14C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ14C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ14C-E3/61
Related LinksSMAJ14, SMAJ14C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ14C-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ14C-E3/61
FAN AXIAL 127X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC DECODER BCD-DECIMAL 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 15V 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.6A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC datasheet.pdf
RES 529.18 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY PG29 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf