Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ150CAHE3/61
SMAJ150CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ150CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMA
Datasheet Download
SMAJ150CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ150CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ150CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ150CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ150CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
Voltage - Breakdown (Min)167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.2A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ150CAHE3/61
Related LinksSMAJ150, SMAJ150CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ150CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ150CAHE3/61
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 8.4A 10.2 MOHM datasheet.pdf
SURFACE DISC 8"XNH A CRS datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
IGBT 650V 30A TO-220AB datasheet.pdf