Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ15A-M3/61
SMAJ15A-M3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ15A-M3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ15A-M3/61.pdf
Availability of SMAJ15A-M3/61
QUANTITY
SMAJ15A-M3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ15A-M3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ15A-M3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.4A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ15A-M3/61
Related LinksSMAJ15, SMAJ15A-M3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ15A-M3/61 Details Description
Related parts for SMAJ15A-M3/61
IC FLASH 1MBIT 90NS 32DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 6DFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
KIT EMULATOR FOR FSICE datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf