Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ15A-M3/61
SMAJ15A-M3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ15A-M3/61
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ15A-M3/61.pdf
Availability of SMAJ15A-M3/61
QUANTITY
SMAJ15A-M3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ15A-M3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ15A-M3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.4A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ15A-M3/61
Related LinksSMAJ15, SMAJ15A-M3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ15A-M3/61 Details Description
Related parts for SMAJ15A-M3/61
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 1MM datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 680 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISOLATED 16TQFN datasheet.pdf
15 SIL VERT SOCKET 8.5MM datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR ISL85410 datasheet.pdf
OPER CONSOLE ASSY CORE 12HMI datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf