Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ15CA-E3/5A
SMAJ15CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ15CA-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA
Datasheet Download
SMAJ15CA-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ15CA-E3/5A
QUANTITY
SMAJ15CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ15CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ15CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.4A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ15CA-E3/5A
Related LinksSMAJ15C, SMAJ15CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ15CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ15CA-E3/5A
LCD 2.5 DIGIT.50" TRANSFLECT TN datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 44POS VERT datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 300MA TO-46 datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 1A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 24"L X 24"W datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 850MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
LED 3MM RED DIFF BI-LEVEL SMD datasheet.pdf