Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ160-E3/61
SMAJ160-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ160-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 287VC SMA
Datasheet Download
SMAJ160-E3/61.pdf
Availability of SMAJ160-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ160-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ160-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ160-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp287V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ160-E3/61
Related LinksSMAJ16, SMAJ160-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ160-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ160-E3/61
CONN SOCKET .062 WIREWRAP GOLD datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 38.1VWM 67.8VC MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TR 3" datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI ABSO 12V SMT datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR .39A 82UH datasheet.pdf