Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ160CAHE3/5A
SMAJ160CAHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ160CAHE3/5A
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMA
Datasheet Download
SMAJ160CAHE3/5A.pdf
Availability of SMAJ160CAHE3/5A
QUANTITY
SMAJ160CAHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ160CAHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ160CAHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.2A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ160CAHE3/5A
Related LinksSMAJ160, SMAJ160CAHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ160CAHE3/5A Details Description
Related parts for SMAJ160CAHE3/5A
RES SMD 43.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.3A 8WDFN datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X6S 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 0.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA DO219 datasheet.pdf