Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ160CAHE3/61
SMAJ160CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ160CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMA
Datasheet Download
SMAJ160CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ160CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ160CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ160CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ160CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.2A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ160CAHE3/61
Related LinksSMAJ160, SMAJ160CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ160CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ160CAHE3/61
RELIMATE VER HDR 7P LF datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
STRIP MARKER 5 SPCL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf