Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ16C-E3/61
SMAJ16C-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ16C-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 28.8VC SMA
Datasheet Download
SMAJ16C-E3/61.pdf
Availability of SMAJ16C-E3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ16C-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ16C-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ16C-E3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp28.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.9A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ16C-E3/61
Related LinksSMAJ16, SMAJ16C-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ16C-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ16C-E3/61
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC 1.5KE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 0.3W 0102 datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf