Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ170C-E3/5A
SMAJ170C-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ170C-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 304VC SMA
Datasheet Download
SMAJ170C-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ170C-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ170C-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ170C-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ170C-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp304V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)990mA
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ170C-E3/5A
Related LinksSMAJ170, SMAJ170C-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ170C-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ170C-E3/5A
RES SMD 63.4 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC AMP LNA GAAS MMIC 8-STSLP datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf