Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ170CA-M3/5A
SMAJ170CA-M3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ170CA-M3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ170CA-M3/5A.pdf
Availability of SMAJ170CA-M3/5A
QUANTITY
SMAJ170CA-M3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ170CA-M3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ170CA-M3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.09A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ170CA-M3/5A
Related LinksSMAJ170, SMAJ170CA-M3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ170CA-M3/5A Details Description
Related parts for SMAJ170CA-M3/5A
IC MULTIPLXR 2:1 TRPL ECL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 4.28K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 8" 2S CRS datasheet.pdf
CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POT SLIDE 100K OHM .125W 45MM datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT SKT datasheet.pdf