Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ170CA-M3/5A
SMAJ170CA-M3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ170CA-M3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ170CA-M3/5A.pdf
Availability of SMAJ170CA-M3/5A
QUANTITY
SMAJ170CA-M3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ170CA-M3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ170CA-M3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.09A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ170CA-M3/5A
Related LinksSMAJ170, SMAJ170CA-M3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ170CA-M3/5A Details Description
Related parts for SMAJ170CA-M3/5A
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 1.75GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 8DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 1606 datasheet.pdf
RES 681K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 13 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf