Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ170CAHE3/61
SMAJ170CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ170CAHE3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMA
Datasheet Download
SMAJ170CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ170CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ170CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ170CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ170CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.09A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ170CAHE3/61
Related LinksSMAJ170, SMAJ170CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ170CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ170CAHE3/61
IC MPU M683XX 25MHZ 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.8W D 28TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 450MA 350 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
P-MOS RELAY, HS SOP1, FORM A datasheet.pdf
ZONE5 ROW 3 CONTROL SWITCH datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf