Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ17A-E3/61
SMAJ17A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ17A-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
Datasheet Download
SMAJ17A-E3/61.pdf
Availability of SMAJ17A-E3/61
QUANTITY
SMAJ17A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ17A-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ17A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.5A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ17A-E3/61
Related LinksSMAJ17, SMAJ17A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ17A-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ17A-E3/61
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 44 POS datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 2A 30V SOD123-2 datasheet.pdf