Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ17CA-E3/5A
SMAJ17CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ17CA-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA
Datasheet Download
SMAJ17CA-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ17CA-E3/5A
QUANTITY
SMAJ17CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ17CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ17CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.5A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ17CA-E3/5A
Related LinksSMAJ17C, SMAJ17CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ17CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ17CA-E3/5A
SWITCH LEVER SPDT 10A .187QC datasheet.pdf
SW PLNGR SPDT 100MA GOLD QC 125V datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M4 datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
26500 32C 26#20 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
12000UF 40V 35X35MM 105C 5000H datasheet.pdf