Microsemi Commercial Components SMAJ18CAE3/TR13
SMAJ18CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ18CAE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMAJ
Datasheet Download
SMAJ18CAE3/TR13.pdf
Availability of SMAJ18CAE3/TR13
QUANTITY
SMAJ18CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ18CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMAJ18CAE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.2A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ18CAE3/TR13
Related LinksSMAJ18C, SMAJ18CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMAJ18CAE3/TR13 Details Description
Related parts for SMAJ18CAE3/TR13
CAP CER 10000PF 100V 10% RADIAL datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 2.0" YELLOW datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 39A 0.24 MOHM SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf