Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ20C-E3/5A
SMAJ20C-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ20C-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMA
Datasheet Download
SMAJ20C-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ20C-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ20C-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ20C-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ20C-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ20C-E3/5A
Related LinksSMAJ20, SMAJ20C-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ20C-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ20C-E3/5A
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX9990 datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT 10GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf