Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ20CAHE3/5A
SMAJ20CAHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ20CAHE3/5A
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA
Datasheet Download
SMAJ20CAHE3/5A.pdf
Availability of SMAJ20CAHE3/5A
QUANTITY
SMAJ20CAHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ20CAHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ20CAHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ20CAHE3/5A
Related LinksSMAJ20C, SMAJ20CAHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ20CAHE3/5A Details Description
Related parts for SMAJ20CAHE3/5A
FIXED IND 100UH 650MA 655 MOHM datasheet.pdf
14P MTA156 ASSY 20AWG YEL LF datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 3/8" datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
STRAIN GAUGE 350 OHM HALF-BRIDGE datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
SPRING, STRAIN RELIEF datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
INDUCTOR 14.0 X 12.8 X 6.5 15UH datasheet.pdf