Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ20CAHE3/61
SMAJ20CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ20CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA
Datasheet Download
SMAJ20CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ20CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ20CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ20CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ20CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ20CAHE3/61
Related LinksSMAJ20C, SMAJ20CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ20CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ20CAHE3/61
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH DIP SLIDE 4POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
HANDLE METAL SIDE OPERATED datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 14 VDC TO 33 VDC datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" GOLD datasheet.pdf