Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ24-E3/5A
SMAJ24-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ24-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 43VC SMA
Datasheet Download
SMAJ24-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ24-E3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ24-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ24-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ24-E3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ24-E3/5A
Related LinksSMAJ24, SMAJ24-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ24-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ24-E3/5A
IC SWITCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
RES SMD 51.1KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 38POS datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 57MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf