Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ24A-M3/5A
SMAJ24A-M3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ24A-M3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ24A-M3/5A.pdf
Availability of SMAJ24A-M3/5A
QUANTITY
SMAJ24A-M3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ24A-M3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ24A-M3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ24A-M3/5A
Related LinksSMAJ24, SMAJ24A-M3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ24A-M3/5A Details Description
Related parts for SMAJ24A-M3/5A
THERMISTOR TEMP MEAS 1K OHM @25C datasheet.pdf
IC RESET OD 3.5V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MLPD datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 3W DO204AL datasheet.pdf
HAN TC250 MALE CONTACT 35MM datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf