Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ24A-M3/61
SMAJ24A-M3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ24A-M3/61
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ24A-M3/61.pdf
Availability of SMAJ24A-M3/61
QUANTITY
SMAJ24A-M3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ24A-M3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ24A-M3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ24A-M3/61
Related LinksSMAJ24, SMAJ24A-M3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ24A-M3/61 Details Description
Related parts for SMAJ24A-M3/61
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
STRAP STEEL 304 .38" X 28.7" datasheet.pdf
GDT 470V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
RES 360 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 383 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 71MA 74 OHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf